Hrvatska komora inženjera strojarstva

Upit:

U upitu ukazujete na problematiku vezanu uz različita tumačenja Izjave o sukladnosti i /ili  Izjave o svojstvima koji izvođači radova, tj. imenovani inženjer gradilišta ili voditelj radova, uz pisanu izjavu izvođača radova, prilaže i predmetne izjave, uputstva , ateste i sl. Navodite kako izvođači radova nabavljaju opremu od trgovaca, isti dobivaju popratnu dokumentaciju kakvu im trgovac opremom dostavi te se javljaju problemi u smislu da trgovci ne dostave Izjavu o sukladnosti, već atest i/ili certifikat na stranom jeziku. Uz nabavljenu opremu trgovac dostavlja certifikat koji je na stranom jeziku i to je jedini dokument koji od posjeduje. Na mnogobrojne upite trgovcu da prema zakonski važećim propisima RH treba dostaviti Izjavu o sukladnosti na hrvatskom jeziku, isti odgovara da Izjavu o sukladnosti  ne izdaje on već proizvođač, a isti mu je nije dostavio, pa ni on ne može dostaviti kupcu. S druge strane imenovani nadzor strojarskih radova traži da se dostavi predmetna izjava o sukladnosti za materijal na hrvatskom jeziku i ne priznaje certifikat materijala na stranom jeziku koji je trgovac dostavio kupcu (izvođaču radova), a izvođač radova dostavio nadzoru. Stoga molite mišljenje HKIS na temu ove problematike.

 

Odgovor:

Nastavno na Vaš upit, dostavljamo mišljenje Komore. Napominjemo da je tumačenje propisa gradnje u nadležnosti Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (u daljnjem tekstu: MPGI) dok je sukladno javnim ovlastima mišljenje Komore neobvezujuće.

Za svaki građevni proizvod proizvođač je dužan dostaviti ili Izjavu o svojstvima (Declaration of Performance; u daljnjem tekstu: DoP) ili Izjavu o sukladnosti (Declaration of Conformity; u daljnjem tekstu: DoC). 
Sukladno članku 3., stavku 4. Tehničkog propisa o građevnim proizvodima (NN RH br. 35/18 i 104/19; u daljnjem tekstu: TPGP) proizašlom iz Zakona o građevnim proizvodima (NN RH br. 76/13, 30/14, 130/17, 39/19 i 118/20; u daljnjem tekstu: ZGP), valjana dokumentacija mora biti napisana na hrvatskom jeziku latiničnim pismom.
Nadalje, ZGP osigurava provedbu Uredbe (EU) br. 305/2011 od 9. ožujka 2011. o utvrđivanju usklađenih uvjeta za stavljanje na tržište građevnih proizvoda (The Construction Products Regulation
– CPR; u daljnjem tekstu: Uredba 305/2011) dok se u Obavijesti Europske komisije o provedbi pravila EU-a o proizvodima 2022. (2022/C 247/01; u daljnjem tekstu: Plavi vodič) pobliže određuju uloge i zadaće proizvođača, distributera, ovlaštenog zastupnika i uvoznika.
Proizvođač je odgovoran za ocjenjivanje sukladnosti proizvoda i ima niz obveza, uključujući zahtjeve za praćenje. Obveze proizvođača su da projektira, proizvede, ispita proizvod te da sastavi tehničku
dokumentaciju o proizvodu, poduzme sve mjere koje su nužne za osiguranje sukladnosti proizvoda, a nakon pozitivne ocjene proizvoda, sastavlja EU izjavu o sukladnosti i stavlja oznaku CE na proizvode i označi proizvod s oznakom prijavljenog/odobrenog tijela (ovisno o modulu).
Ako proizvođač imenuje ovlaštenog zastupnika, on je u okviru svojih ovlasti ovlašten izvršavati najmanje sljedeće zadaće:
•    stavljanje EU izjave o sukladnosti i tehničke dokumentacije na raspolaganje nacionalnim tijelima za nadzor i suradnja s njima na njihov zahtjev,
•    stavljanje oznake CE i broja prijavljenog tijela na proizvod,
•    na temelju obrazloženog zahtjeva nadležnog nacionalnog tijela, dostavljanje svih podataka i dokumentacije potrebne za dokazivanje sukladnosti proizvoda tom tijelu,
•    suradnja s nadležnim nacionalnim tijelima, na njihov zahtjev, u svakoj poduzetoj radnji u svrhu uklanjanja rizika koje predstavljaju proizvodi obuhvaćeni njihovim ovlaštenjem.

Uvoznik je svaka fizička ili pravna osoba s poslovnim nastanom u EU koja proizvod iz treće zemlje stavlja na tržište EU. Uvoznik mora učiniti i sljedeće:
•    navesti sljedeća tri elementa: 1. svoje ime; 2. registrirano trgovačko ime,
•    osigurati da se ne ugrozi njegova sukladnost sa zahtjevima iz mjerodavnih zakonskih propisa,
•    čuvati primjerak EU izjave o sukladnosti 10 godina nakon što je proizvod stavljen na tržište ili onoliko dugo koliko je propisano u mjerodavnom aktu EU,
•    osigurati da se tehnička dokumentacija može na zahtjev staviti na raspolaganje nadležnom nacionalnom tijelu.
Distributer je svaka fizička ili pravna osoba u lancu opskrbe, različita od proizvođača ili uvoznika, koja stavlja proizvod na raspolaganje na tržištu. Distributer mora znati koji proizvodi moraju nositi
oznaku CE, koje informacije moraju pratiti proizvod (primjerice EU izjava o sukladnosti), koji su jezični zahtjevi za označivanje, upute za korisnike ili ostale popratne dokumente te koja je jasna naznaka da
proizvod nije sukladan. Distributeri imaju obvezu dokazati nacionalnom tijelu za nadzor tržišta da su postupali vodeći računa o tome da su proizvođač ili njegov ovlašteni zastupnik, ili osoba koja mu je
isporučila proizvod, poduzeli mjere koje su propisane mjerodavnim zakonskim propisima Unije za usklađivanje kako je navedeno u obvezama za distributere.
Kako je navedeno u Plavom vodiču, za potrebe zakonskih propisa EU-a proizvod se stavlja na tržište kada se prvi put stavlja na raspolaganje na tržište EUa. Proizvod na raspolaganje na tržište može staviti samo proizvođač ili uvoznik. Kada proizvođač ili uvoznik isporuče proizvod distributeru ili krajnjemu korisniku prvi put, ta se radnja uvijek u pravnome rječniku naziva “stavljanje na tržište“. Svaka naknadna radnja, na primjer, od distributera do distributera ili od distributera do krajnjega korisnika definira se kao stavljanje na raspolaganje.

Nadalje, Plavi vodič određuje da je za ocjenjivanje sukladnosti, sastavljanje i čuvanje EU izjave o sukladnosti i tehničke dokumentacije odgovoran proizvođač, ovlašteni zastupnik i/ili uvoznik u slučaju proizvoda iz trećih zemalja. DoP i EU DoC moraju biti sastavljeni na jeziku države u kojoj se proizvod prodaje.
Slijedom svega navedenog, proizvođač je dužan prije stavljanja građevnog proizvoda na hrvatsko tržište izdati DoP ili DoC pisano hrvatskim jezikom i latiničnim pismom.
Uredba 302/2011 određuje da DoC ima neograničen vijek valjanosti nakon što su sigurnosni i drugi zahtjevi dokazani prema odgovarajućoj direktivi, a sve dok se na proizvodu ne naprave bitne izmjene odnosno ukoliko ne dođe do izmjene i/ili dopune normativnog dokumenta u odnosu na koji se utvrđivala sukladnost proizvoda.
Nadalje, Uredba 302/2011 određuje da DoP vrijedi 10 godina od dana izdavanja uz napomenu da ju proizvođač mora čuvati 10 godina od dana kada je prodan zadnji proizvod. I najmanja promjena svojstava proizvoda zahtjeva izradu nove izjave u kojoj će ta svojstva biti modificirana.
Slijedom navedenog, nije potrebno imati DoC novijeg datuma osim ako se za to nisu ostvarili ranije navedni uvjeti. Isto tako, DoC ne mora imati broj i/ili oznaku iako se prilikom dokazivanja sukladnosti proizvoda u sustavu e-dnevnik u Republici Hrvatskoj traži upis oznake dokumenta.
Ukoliko se postupak utvrđivanja sukladnosti građevnog proizvoda utvrđuje u neusklađenom području, proizvođač izdaje DoP, a na proizvod stavlja oznaku “C”. Ukoliko se postupak utvrđivanja sukladnosti građevnog proizvoda utvrđuje u usklađenom području, proizvođač izdaje DoC, a na proizvod stavlja oznaku “CE”.
Osim DoC ili DoP uz proizvod bi trebalo dostaviti upute za rukovanje na siguran način, upute za uporabu i održavanje također pisano hrvatskim jezikom i latiničnim pismom.