Upit:
U upitu navodite da se javjate u funkciji voditelja radova u tvrtki koja se bavi ugradnjom instalacija plina, grijanja i hlađenja, ventilacije, vode i odvodnje. Navodite da tijekom vođenja strojarskih radova na raznim objektima niste imali problema s priznavanjem dostavljene dokumentacije od strane nadzornog inženjera za opremu i materijal koji će se ugraditi na objektu. Na gradilištu na kojemu trenutno radite ste dostavili nadzornom inženjeru dokumentaciju na odobrenje gdje se nalazi Izjava o sukladnosti za opremu za grijanje i hlađenje određenog proizvođača, te je nadzorni inženjer odbio prihvatiti dostavljeni dokument jer tvrdi da bi proizvođač opreme trebao izdati Izjavu o svojstvima. Slijedom toga tražite mišljenje HKIS u vezi navedene problematike.
Odgovor:
Nastavno na Vaš upit, dostavljamo mišljenje Komore. Napominjemo da je tumačenje propisa gradnje u nadležnosti Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (u daljnjem tekstu: MPGI) dok je sukladno javnim ovlastima mišljenje Komore neobvezujuće.
Za svaki građevni proizvod proizvođač je dužan dostaviti ili Izjavu o svojstvima (Declaration of Performance; u daljnjem tekstu: DoP) ili Izjavu o sukladnosti (Declaration of Conformity; u daljnjem tekstu: DoC).
Sukladno članku 3., stavku 4. Tehničkog propisa o građevnim proizvodima (NN RH br. 35/18 i 104/19; u daljnjem tekstu: TPGP) proizašlom iz Zakona o građevnim proizvodima (NN RH br. 76/13, 30/14, 130/17, 39/19 i 118/20; u daljnjem tekstu: ZGP), valjana dokumentacija mora biti napisana na hrvatskom jeziku latiničnim pismom. Nadalje, ZGP osigurava provedbu Uredbe (EU) br. 305/2011 od 9. ožujka 2011. o utvrđivanju usklađenih uvjeta za stavljanje na tržište građevnih proizvoda (The Construction Products Regulation – CPR; u daljnjem tekstu: Uredba 305/2011) dok se u Obavijesti Europske komisije o provedbi pravila EU-a o proizvodima 2022. (2022/C 247/01; u daljnjem tekstu: Plavi vodič) pobliže određuju uloge i zadaće proizvođača, distributera, ovlaštenog zastupnika i uvoznika.
Ukoliko se postupak utvrđivanja sukladnosti građevnog proizvoda utvrđuje u neusklađenom području, proizvođač izdaje DoP, a na proizvod stavlja oznaku “C”. Ukoliko se postupak utvrđivanja sukladnosti građevnog proizvoda utvrđuje u usklađenom području, proizvođač izdaje DoC, a na proizvod stavlja oznaku “CE”.
Kako navodite u Vašem upitu, radi se o uređajima koji su dio PVRT sustava, a ne o materijalima kao što su cijev, lim, izolacija i slično pa je mišljenje HKIS da se radi o proizvodima za koje se izdaje Izjava o sukladnosti (DoC).
Uredba 302/2011 određuje da DoC ima neograničen vijek valjanosti nakon što su sigurnosni i drugi zahtjevi dokazani prema odgovarajućoj direktivi, a sve dok se na proizvodu ne naprave bitne izmjene odnosno ukoliko ne dođe do izmjene i/ili dopune normativnog dokumenta u odnosu na koji se utvrđivala sukladnost proizvoda.
Nadalje, Uredba 302/2011 određuje da DoP vrijedi 10 godina od dana izdavanja uz napomenu da ju proizvođač mora čuvati 10 godina od dana kada je prodan zadnji proizvod. I najmanja promjena svojstava proizvoda zahtjeva izradu nove izjave u kojoj će ta svojstva biti modificirana.
Slijedom navedenog, nije potrebno imati DoC novijeg datuma osim ako se za to nisu ostvarili ranije navedni uvjeti. Isto tako, DoC ne mora imati broj i/ili oznaku iako se prilikom dokazivanja sukladnosti proizvoda u sustavu e-dnevnik u Republici Hrvatskoj traži upis oznake dokumenta.