Hrvatska komora inženjera strojarstva

Upit:

U upitu tražite mišljenje i angažman HKIS vezano uz javne natječaje kojima se naručuje projektantska usluga izrade raznih projekata hidrotehničkih instalacija vezano uz instalacije vodovoda, hidrantskih mreža, sanitarne i oborinske odvodnje, crpnih stanica i sl. U privitku upita dostavljate detaljnije podatke.

 

Odgovor:

Nastavno na Vaš upit, dostavljamo mišljenje Komore. Napominjemo da je tumačenje propisa gradnje u nadležnosti Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (u daljnjem tekstu: MPGI) dok je sukladno javnim ovlastima mišljenje Komore neobvezujuće.

HKIS je svojim predanim radom u trenutku kreiranja Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (Zakon) uvjerila Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI) da strojarska struka posjeduje znanje i sposobnost projektiranja instalacija vodovoda i kanalizacije što je dotad bilo dopušteno samo građevinskoj struci. Definiranjem zadaća u okviru pojedine struke stvorio se zakonski okvir za projektiranje i nadzor instalacija vodvoda i kanalizacije čime je MPGI kroz navedeni Zakon uredilo navedeno područje.
Natječaje javne nabave sukladno Zakonu o javnoj nabavi objavljuju javni naručitelji kao što su javna komunalna poduzeća ili jedinice lokalne i regionalne samouprave (JLRS) i obvezna su pridržavati se sve važeće zakonske regulative. Hidrotehničke instalacije bi definicijom bile građevine koje je Zakon o gradnji definirao kao “građenjem nastao i s tlom povezan sklop, izveden iz svrhovito povezanih građevnih proizvoda sa ili bez instalacija, sklop s ugrađenim postrojenjem, samostalno postrojenje povezano s tlom ili sklop nastao građenjem”. Iz navedene definicije je vidljivo da je za izradu projekta ponekad potrebno uključiti sve tri struke (građevinsku, strojarsku i elektro), a ponekad će biti potrebna samo jedna. Ukoliko je javni naručitelj u dokumentaciji propustio navesti pojedinu struku, a iz predmeta nabave je razvidno da postoji potreba i za angažmanom projektanta te struke, moguće je javnom naručitelju uputiti upit za pojašnjenje. Javni naručitelj može za vrijeme trajanja postupka javne nabave uvažiti primjedbu, izmijeniti dokumentaciju i produžiti rok ili odbiti upit. U slučaju da se upit odbije postoji mogućnost žalbe Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) uz navođenje zakona kojim se temelji zahtjev. Odluka DKOM je konačna i, ako je primjedba utemeljena, DKOM će javnom naručitelju naložiti izmjenu dokumentacije za nadmetanje.
HKIS i MPGI nemaju ovlasti kontrole postupaka javne nabave niti su administrativno kapacitirani za pregledavanje svih postupaka javne nabave na području RH pa se upiti i žalbe u postupku javne nabave upućuju od strane zainteresiranih osoba, u ovom slučaju samih projektanata, prema javnim naručiteljima.