Upit:
U upitu tražite informaciju o indeksima porasta cijena. Navodite kako postoji problem enormnog rasta cijena građevinskog materijala, čelika i čeličnih proizvoda, energenata te drugih proizvoda i usluga. Također, nacodite kao postoji i problem s radnom snagom i stručnim djelatnicima.
Problemi s kojima se suočavate su dugotrajnost ponuda i ugovora, odnosno dugi period od datuma izdavanja ponude do početka realizacije ugovora. U tom periodu se događa značajan rast cijena, a rast cijena se događa i tijekom realizacije ugovora.Zadržavanje na ponuđenim i/ili ugovorenim cijenama postaje neodrživo.
Postavljate pitanje postoji li u HKIS praćenje rasta pojedinih cijena iskazano tablično, grafički ili kroz koeficijente (indeksacije) u određenom periodu, a posebno Vas zanimaju cijene čelika i drugih građevinskih materijala.
Odgovor:
Nastavno na Vaš upit, dostavljamo mišljenje Komore. Napominjemo da je tumačenje propisa gradnje u nadležnosti Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (u daljnjem tekstu: MPGI) dok je sukladno javnim ovlastima mišljenje Komore neobvezujuće.
HKIS ne prati rast cijena sirovina niti o tome vodi statistiku. S druge strane svjesni smo problema porasta cijena kojim su izvođači u zadnje vrijeme stavljeni u nepovoljan položaj pa vas u nastavku upućujemo na odredbe Zakona o obveznim odnosima (u daljnjem tekstu: ZOO), pomoću kojih možete pokušati zaštititi vaša prava. Svakako vas savjetujemo da pri tome angažirate pravne stručnjake.
Bez obzira na jednostrano pisane ugovore koje najčešće sastavlja Naručitelj („sastavljač“) i generalno su nepovoljni za Izvođača jer predviđaju fiksnu cijenu ili ključ u ruke, a Izvođač nema mogućnost mijenjanja odredbi ugovora prije njegovog potpisivanja, temeljem Zakona o obveznim odnosima, čl. 626 (izmjena cijene), Izvođač ima pravo na potraživanje izmjene cijene radova ukoliko nastupe takve okolnosti.
Izmjena cijene
Članak 626. ZOO
(1) Ako ugovorom glede izmjene cijene nije predviđeno što drugo, izvođač koji je svoju obvezu ispunio u predviđenom roku može zahtijevati povećanje cijene radova ako su se u vremenu između sklapanja ugovora i njegova ispunjenja, a bez njegova utjecaja, povećale cijene elemenata na temelju kojih je određena cijena radova, tako da bi ta cijena trebala biti veća za više od dva postotka.
Ukoliko je Ugovorom definirano da je cijena nepromijenjiva može se popzvati na članak 627. ZOO.
Odredba o nepromjenljivosti cijena
Članak 627.
(1) Ako je ugovoreno da se cijena radova neće mijenjati u slučaju da se nakon sklapanja ugovora povećaju cijene elemenata na temelju kojih je ona određena, izvođač može, usprkos takvoj odredbi ugovora, zahtijevati izmjenu cijene radova ako su se cijene elemenata, a bez njegova utjecaja, povećale u tolikoj mjeri da bi cijena radova trebala biti veća za više od deset postotaka.
(2) Ali i u tom slučaju izvođač može zahtijevati samo razliku u cijeni koja prelazi deset postotaka, osim ako je do povećanja cijene elemenata došlo poslije njegova dolaska u zakašnjenje.
Nadalje, odredbe čl. 296 se pozivaju na ništetnost pojedinih odredbi ugovora i u slučaju spora sudac ili VRS (Vijeće za rješavanje spora) treba uzeti u obzir i tu odredbu. Citiram:
Ništetnost pojedinih odredaba
Članak 296.
(1) Ništetne su odredbe općih uvjeta ugovora koje, suprotno načelu savjesnosti i poštenja, prouzroče očiglednu neravnopravnost u pravima i obvezama strana na štetu suugovaratelja sastavljača ili ugrožavaju postizanje svrhe sklopljenog ugovora, čak i ako su opći uvjeti koji ih sadrže odobreni od nadležnog tijela.
(2) Prilikom ocjene ništetnosti određene odredbe općih uvjeta ugovora uzimaju se u obzir sve okolnosti prije i u vrijeme sklapanja ugovora, pravna narav ugovora, vrsta robe ili usluge koja je objekt činidbe, ostale odredbe ugovora kao i odredbe drugog ugovora s kojim je ta odredba općih uvjeta ugovora povezana.
(3) Odredba stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se na one odredbe općih uvjeta ugovora čiji je sadržaj preuzet iz važećih propisa ili se prije sklapanja ugovora o njima pojedinačno pregovaralo, a druga je strana pritom mogla utjecati na njihov sadržaj te na odredbe o predmetu i cijeni ugovora ako su jasne, razumljive i lako uočljive.
Dakle, uvijek je kod donošenja presude u prednosti strana koja nije sastavljala ugovor.